Gdzie i jak montować klimatyzatory?
Wybór i montaż klimatyzacji to niełatwe zadanie. Na rynku oferowany jest szeroki wybór urządzeń – zarówno przenośnych, jak i montowanych na stałe. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretny sprzęt, warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam określić co, jak i gdzie zamontować.
Przenośny klimatyzator – idealny dla małych pomieszczeń
Montaż klimatyzatora przenośnego nie jest trudny – to kompletne urządzenie, które wystarczy ustawić i podłączyć do źródła zasilania. Trzeba jednak pamiętać, że należy go zamontować w pomieszczeniu z oknem i w miejscu, w którym nie będzie zawadzać. Po rozpakowaniu urządzenia postępujemy zgodnie z instrukcją obsługi i gotowe – możemy cieszyć się idealną temperaturą. Nie musimy informować zarządcy budynku ani administracji, nie ingerujemy bowiem w samą konstrukcję budynku.
Split i multi-split – różnice i podobieństwa
Klimatyzator montowany na stałe jest dużo wydajniejszy niż urządzenie przenośne, wymaga jednak prac montażowych. Dlatego, jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, musimy poinformować zarządcę budynku o naszych zamiarach.
W przypadku urządzeń stałych mamy do wyboru dwie opcje – split i multi-split. Split to klimatyzacja dwuczęściowa – jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. Multi-split to z kolei połączenie kilku różnych jednostek w pełen układ. W multi-split możemy podłączyć do jednego agregatu (j. zewnętrznej) aż do pięciu jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązania zazwyczaj wymagają odpowiednio miejsca wewnątrz pomieszczenia by poprowadzić instalację do j. zewnętrznej.
Dowiedz się więcej o klimatyzatorach >>
Gdzie zainstalować klimatyzator?
To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, jednak czy można na nie odpowiedzieć konkretnie? Nie do końca. Wszystko zależy od preferencji użytkowania, są jednak pewne przesłanki, które mogą nam pomóc w wyborze odpowiedniego miejsca. Dobrym kandydatem jest na pewno ściana przy oknie. Dlaczego? Powierzchnia szyb – zwłaszcza tych wystawionych bezpośrednio na słońce – nagrzewa się najbardziej, a temperatura w ich pobliżu zawsze jest najwyższa. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzatora nie można zasłaniać meblami, zasłonami i innymi przeszkodami.
Nie powinno się też montować klimatyzacji bezpośrednio nad łóżkiem, stołem, sofą czy w innych miejscach, gdzie przebywamy – urządzenie bowiem nie powinno wydmuchiwać chłodnego pomieszczenia prosto na nas. Może to prowadzić, chociażby, do przeziębień, dlatego też lepiej, by mieszało się ono najpierw z powietrzem w pomieszczeniu.
Warto też pamiętać, że klimatyzator wytwarza pewien szum – przez zamontowane w nim wiatraki. Hałas ten nie jest duży (może on być nawet w granicy 19 dB), jednak bywa monotonny i jednostajny, dlatego też należy wybrać miejsce, gdzie dźwięk nie będzie się akumulował.
Musimy wybrać też obszar nienasłoneczniony. Każda jednostka wewnętrzna steruje chłodzeniem w pomieszczeniu za pomocą odczytu temperatury bezpośrednio w swoim otoczeniu, zatem jeśli wybierzemy miejsce mocno nasłonecznione lub wręcz przeciwnie, najzimniejsze w pomieszczeniu, będziemy fałszować odczyt czujnika. W konsekwencji temperatura nie będzie dla nas idealna.
Klimatyzacja a zgoda administracji
Montaż klimatyzacji w domku jednorodzinnym nie stanowi większego problemu – sami wybieramy miejsce, w którym będziemy chcieli ustawić jednostkę zewnętrzną. Jednak mieszkając w bloku lub kamienicy musimy zgłosić zamieszaną inwestycję do administracji. Kiedy otrzymamy zgodę na zawieszenie modułu zewnętrznego na elewacji, będziemy mogli zamontować całą instalację. Dlatego też warto wybierać jednostki podzielone, ponieważ mamy możliwość domontowania elementu zewnętrznego w późniejszym terminie.
Które pomieszczenie wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż pojedynczych klimatyzatorów multi-split w każdym pokoju. Jeśli jednak nie jest to możliwe, powinniśmy zdecydować się na jedno pomieszczenie. Najlepiej to, w którym spędzamy najwięcej czasu – salon, pokój dzienny lub gabinet.